Aparat fotograficzny analogowy Zenit Fotosnajper
Zenit Fotosnajper
Ten wytwór Radzieckiej technologii może zachwycić nawet współczesnych ( piszę to w roku 2024 ) fotoamatorów. Całość zestawu idealnie nadaje się do bezkrwawych polowań na to co najpiękniejsze w naturze. Tym zestawem, z dużej odległości, niezauważeni możemy fotografować przedstawicieli fauny.
Zestaw składa się z aparatu analogowego ( analogowy, to taki na klisze, film w tym przypadku typ 135) Zenit. Prezentowany zestaw jest wyposażony w aparat Zenit EC ( model aparatu może być różny w zależności od okresu produkcji zestawu ) i niezłego obiektywu Tair-3-FC 4,5/300mm.
Niezły to może zbyt mało określa jakość tego szkła, jest to bardzo dobry obiektyw, bardzo ostro rysujący i jak na tamte czasy też dość jasny, a uchwyt prawdziwie snajperski powoduje że przy czasach 1/30, 1/60 można nim wykonać bardzo ostre nieporuszone zdjęcia.
Przy pomocy pierścieni korekcyjnych do aparatu można doczepić wiele cyfrowych lustrzanek, próbowałem z Canonem Eos 7D, efekty świetne.
Pierwsze zestawy Fotosnajper model FS-2 wyprodukowano w roku 1943 na potrzeby wojskowe.
W roku 1965 Fotosnajper model FS-3, prezentowany na zdjęciu, trafił do rak fotoamatorów
Zestaw zawierał
- Korpus aparatu: Zenit ES
- Obiektyw Helios-44 58mm f/2 lub Industar-50-2 3,5/50
- Obiektyw Tair-3AS 300mm f/4.5
- Dwa żółte filtry, 2× i 1,4×
- Filtr UV
- Filtr pomarańczowy
- Zielony filtr
- Dwa etui na kasety filmowe
- Dwa śrubokręty
- Osłona obiektywu
- Zespół spustowy i pasek
- Kolba na ramię
Zenit ES różnił się od Zenita E tym że miał dodatkowy spust po spodem aparatu.
Taki zestaw produkowano do 1969 roku
W kolejnych odsłonach Fotosnajpera znajdziemy ten zestaw z tym samym obiektywem ale z innymi aparatami. W latach siedemdziesiątych Fotosnajpera produkowano z Zenitem 12S. Tan zastaw wyróżniał się tym że pomiar światła następował przez obiektyw.
W latach osiemdziesiątych powstały prototypy Fotosnajpera z aparatami Zorka, Zanit 16, 19, 122, 312, 412