Aparat Fotograficzny Fuji Film X-T1
Premiera styczeń 2014 rok.
Aparat fotograficzny X-T1 to kolejny aparat z serii X i też pierwszy model aparatu z serii X-T
Jak widać aparat swoją stylistyką nawiązuje do starszych, analogowych aparatów marki Fuji.
Aparat Fujii Film X-T1 zdecydowanie skierowany jest do użytkowników którzy sami chcą decydować jaki zastosować czas naświetlania, jaką przesłoną, jaką czułość matrycy.
Początkujący fotoamator, puki co, zawsze może skorzystać z funkcji automatycznej i ustawić pokrętła na czerwoną literkę A
Uważam że dzisiaj w 2024 aparat ten ciągle jest godny polecenia ze względu na jakość wykonania, parametry, cenę a przede wszystkim na efekty zdjęciowe.
Cechy aparatu w skrócie
Matryca– Matryca 23.6mm x 15.6mm (APS-C) X-Trans CMOS II z filtrem barw podstawowych Całkowita liczba pikseli: 16.7 miliona pikseli System czyszczenia matrycy Ultradźwiękowe wibracje
Procesor obrazu– EXR II
Regulacja ostrości– tryb Pojedynczy AF / Ciągły AF / MF ze wskaźnikiem odległości typ Inteligentny Hybrydowy AF (AF TTL oparty o detekcję kontrastu / AF TTL oparty o detekcję różnic fazowych), dostępne oświetlenie wspomagające AF Wybór ramki AF Obszar (EVF / LCD
ISO– AUTO (Kontrola dostępna do czułości ISO 6400) Ekwiwalent ISO 200 – 6400 (Standardowa czułość wyjściowa) Rozszerzona czułość wyjściowa : Ekwiwalent ISO 100, 12800, 25600 and 51200
Filmy– Full HD 1920 x 1080 60p / 30p, Ciągłe filmowanie : do około 14 min. HD 1280 x 720 60p / 30p, Ciągłe filmowanie : do około 27 min.
Wyświetlacz– 3.0-calowy, proporcje obrazu 3:2, około 1,040 tys. punktów, nachylany kolorowy monitor LCD (około 100% pokrycie kadru)
Zasilanie– Bateria litowo-jonowa NP-W126 (w komplecie)
Co to znaczy „bezlusterkowiec”
Do czasów powstania tego typu aparatów światem fotografii rządziły aparaty z pryzmatem pentagonalnym i lustrem. W aparatach tych obraz, przez obiektyw pada na lustro i przez pryzmat w którym jest odwracany trafia do wizjera gdzie możemy na żywo ten obraz obserwować, na matrycy obraz jest troszkę inny i też trochę inny jest zapisywany na karcie pamięci.
W bezlusterkowcach obraz jest przetwarzany elektronicznie. Przez wizjer widzimy go na matrycy. Jest to obraz dokładnie taki jaki zostanie zapisany, w formie pliku na karcie pamięci.
Pryzmat i lustro mają znaczny wpływ na wielkość i wagę aparatów fotograficznych dla tego bezlusterkowce są mniejsze i lżejsze.
Teoretycznie zdjęcia rejestrowane w bezlusterkowcach będą ostrzejsze a to temu że w lustrzankach odległość obiektywu od matrycy jest większa i obraz na brzegach w lustrzankach jest mnimalnie mniej ostry.
Można by wiele napisać o wyższości bezlusterkowców nad lustrzankami i tak jest a to dlatego że główni producenci aparatów postawili na bezlusterkowce i ten segment rozwijają.
Za kilka lat lustrzanki przejdą do historii i staną się ozdobą na półkach kolekcjonerów.
Fotograf Tadeusz Wyszyński. Gdańsk ul. Chlebnicka 30/32. Zdjęcia do dokumentów.