Fotograf Gdańsk, Zdjęcia do dokumentów, Fotografia Portretowa
 » Beier Precisa, Precisa Tempor

Beier Precisa, Precisa Tempor

Beier Precisa, Precisa Tempor

Beier Precisa, Precisa Tempor.

Aparaty fotograficzne- mieszkowe, składane na film typ 120. Ten typ aparatu określano też jako „kieszeniowe”

Precisa to seria aparatów fotograficznych produkowana w latach 1936- 1956 w niemieckich zakładach Beier Optic w mieście Freital koło Drezna. Powstało kilka wersji tego aparatu. Główne modele to Precisa I, Precisa II, Precisa IIA.

Do roku 1939 produkowano wersję określaną jako Precisa I .

Aparat wyróżnia sie tym że naciąg filmu ma umieszczony po spodem korpusu. W aparacie nie ma górnej obudowy wizjera. Taka metalowa  obudowa ( jak widać na prezentowanym niżej aparacie) pojawiła się w drugiej wrsji aparatu Precisa II około  1950 roku.

Pierwsza wersja modelu Precisa II weszła do produkcji w roku 1940. Najważniejsza zmiana jaką zauważamy w porównaniu z aparatem Precisa I  to umieszczenie pokrętła do naciągu filmu, jest ono na górnej części korpusu.

W roku 1956 opracowano model Precisa IIa.  Nowość jaka pojawiła sie w tym modelu to dalmierz. Nie był on połączony z obiektywem, odległość należało odczytać i ustawić recznie.

Pokazany na zdjęciach aparat to Precisa Tempor.

Krótki opis tego aparatu.

Obiektyw – Meritar 1:3,5  f:75mm ostrzy od 1 metra

Migawka centralna z czasami 1/25, 1/50, 1/100 i B

Skala przysłon 3,5; 4; 5,6; 8; 11; 16

Format negatywu 6×4,5 cm i 6×6 cm

Beier Precisa to solidne, precyzyjnie wykonane i proste w obsłudze aparaty fotograficzne. Ze względu na te cechy i (na swoje czasy) kompaktową budowę cieszyły się dużą popularnością wśród fotoamatorów.

Precisa (2) Precisa (1) Precisa

Fokus – Tadeusz Wyszyński. Fotografia dziecięca, noworodkowa. Gdańsk ul. Chlebnicka 30/32 tel. 602504031
Fokus Fotograf Tadeusz Wyszyński 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Nasze Tagi: #fotografgdansk, #fotografiaportretowa, #zdjeciedodowodu, #zdjeciedopaszportu, #zdjeciedocv, #fotografiaslubna Up
Znajdź nas na Facebooku
Znajdź nas na Google+