Fotograf Gdańsk, Zdjęcia do dokumentów, Fotografia Portretowa
 » Kine Exakta Ihagee Dresden

Kine Exakta Ihagee Dresden

Kine Exakta Ihagee Dresden







Exakta

Historia aparatów fotograficznych Exakta rozpoczyna się w roku 1933. W tym czasie w Niemczech w zakładach  Ihagee w Dreźnie powstał pierwszy aparat pod tą nazwą.

Do rejestrowania obrazów aparat wykorzystuje opatentowany w USA film zwojowy typ 127. Na filmie w procesie naświetlania powstaje negatyw o formacie 4×6,5 cm.

W pierwszym modelu Exakty spust migawki konstruktorzy umieścili po lewej stronie i tak już  zostało. Ostatni model aparatu Exakta RTL1000 z roku 1970 też nie oparł się tej tradycji. Konstruktorzy w tym aparacie umieścili dwa przyciski do wyzwalania migawki, z prawej taki duży zgodny z ówczesnymi trendami i taki malutki charakterystyczny dla pierwszych Exakt po lewej stronie.

Kine Exakta Ihagee Dresden

W 1936 roku w zakładach  Ihagee powstaje  aparat małoobrazkowy z lustrem w układzie optycznym o nazwie Kine Exakta.

Lustro odbija wpadający przez obiektyw obraz pod kątem 90 stopni i przenosi na matówkę. Na matówce obserwujemy obraz rzeczywisty przez obiektyw – pozwala to dokładniej wybierać kadr.

Kine Exakta  to pierwsza na świecie lustrzanka małoobrazkowa jednoobiektywowa na film perforowany, kinematograficzny o szerokości 35 mm.

Aparat został zaprojektowany w roku 1936 w zakładach Ihagee w Dreźnie. Główny konstruktor Kine Exakty to Karl Nüchterlein.

Kine Exakta dysponuje niezwykłą skala czasów naświetlania – od 12 sekund do 1/1000 sekundy.

Kine Exakta ma ciekawe i niespotykane w innych aparatach rozwiązania konstrukcyjne.

W korpusie aparatu zainstalowano nóż do odcinania naświetlonego odcinka filmu.

Po zamknięciu klapek matówki następuje blokada spustu migawki matówki.

Do ustawiania długich czasów naświetlania służy drugie pokrętło po lewej stronie.

Do aparatu produkowano całą serię wymiennych obiektywów od 38 mm do 500 mm i urządzeń pomocnych przy fotografii medycznej i przemysłowej.

W tamtych czasach aparat ten stał się jednym z częściej wybieranych przez profesjonalistów narzędziem do fotografii reporterskiej i technicznej.

Po wojnie od roku 1946, w ramach odszkodowań, dużą ilość tych aparatów przekazano do Związku Radzieckiego, skąd trafiły też na polski rynek. Jako, że było ich mało, a cieszyły się zasłużonym uznaniem, stały się obiektem pożądania profesjonalnych fotografów.

Prezentowany tu aparat  jest w komplecie z obiektywem Tessar  3,5/50mm.

Po numerze seryjnym można wnioskować, że ten egzemplarz został wyprodukowany  około roku 1946 – 47.

dsc_6665 dsc_6666




dsc_6668 dsc_6669 dsc_6670 dsc_6671




——————————————————————————————-

Fokus – Tadeusz Wyszyński. Fotografia ślubna Gdańsk ul. Chlebnicka 30/32 tel. 602504031
Fokus Fotograf Tadeusz Wyszyński 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Nasze Tagi: #fotografgdansk, #fotografiaportretowa, #zdjeciedodowodu, #zdjeciedopaszportu, #zdjeciedocv, #fotografiaslubna Up
Znajdź nas na Facebooku
Znajdź nas na Google+