Fotograf Gdańsk, Zdjęcia do dokumentów, Fotografia Portretowa
 » Film małobrazkowy typ 135

Film małobrazkowy typ 135

Film małobrazkowy typ 135

Film małobrazkowy typ 135

Na początku wypada wspomnieć Emila Reynauda, twórcę „Teatru Optycznego” który jako pierwszy w swoim wynalazku do wyświetlania obrazów w roku 1888 zastosował papierową taśmę z perforacją na której te obrazy były malowane.

Emile Reynaud i jego Teatr Optyczny Emile Reynaud i jego Teatr Optyczny

Jednak początek filmu małoobrazkowego do dziś używanego w fotografii zaczyna się w 1892 roku.
Właśnie wtedy Thomas Edison razem z Williamem Dicksonem opracowali na potrzeby kinematografii, film o szerokości 35mm po obu stronach perforowany.
Pierwszy aparat fotograficzny, który rejestrował obraz wykorzystując film kinematograficzny powstał w Danii w roku 1905.
Był to aparat cały z drewna machoniowego. Można było włożyć do niego około 20 metrów taśmy i wykonać około 300 zdjęć. Konstruktor tego aparatu to Jensa Poula Andersena.
W 1909 roku we Francji skonstruowano aparat Cent-Vues co można tłumaczyć „Sto odsłon” aparat ten na filmie 35mm robił 100 zdjęć , format klatki – 18×24. Był to pierwszy aparat na film kinematograficzny produkowany seryjnie

Aparat fotofraficzny Cent Vues Aparat fotofraficzny Cent Vues

Aparat fotograficzny z 1913 roku -Tourist Multiple Camera ( Made in USA) też stosuje kinematograficzny film 35mm i też ma format klatki 18×24.
Wykonano około 1000 sztuk tych aparatów.

w 1914 roku, w USA, w Nowym Jorku powstaje aparat fotograficzny małobrazkowy na film kinematograficzny z formatem klatki 24x36mm – Simplex.  Można było nim wykonać około 400 zdjęć – negatywów 24×36 lub 800 18x24mm.

Film kinematograficzny, od roku 1914 wykorzystywał Oskar Barnack w swoich prototypach małoobrazkowego aparatu fotograficznego a potem w pierwszej seryjnie produkowanej Leice. Produkowana seryjnie od 1925 roku Leica najbardziej ten film spopularyzowała. Tak, że na określenie tego typu filmu też używano słowa Leica.

Aparat na film kinematograficzny Ur leica Aparat na film kinematograficzny Ur leica

Leica 1. 1925 rok Leica 1. 1925 roku

W roku 1934 firma Kodak opracował standart filmu typ 135 który określał film perforowany o szerokości 35 mm. Pierwszy aparat na film typ 135 w kasecie to Kodak Retina nr117.

Kodak_retina Kodak Retina

Film typ 135 mm bardzo szybko stał się najczęściej używanym filmem w fotografii amatorskiej i profesjonalnej – reportażowej.

Najchętniej i najczęściej kupowanym filmem małłobrazkowym do fotografii amatorskiej był film produkowany przez firmę Kodak .
Trzeba też wspomnieć o konkurentach, ci główni na świecie to Fuji, Konica, Agfa, Ilford.
W Polsce do końca lat 80- tych w filmy fotograficzne zabezpieczały nas :
Orwo z NRD – producent filmów czarno-białych, kolorowych i slajdów (towar dostępny spod lady).
Polski Foton – producent filmów tylko czarno-białych.

Kaseta na film była kiedyś wielorazowa. Niektóre firmy, w tym polski Foton, sprzedawały film małoobrazkowy w kasecie… i trochę taniej, bez kasety – nazywało się to „Ładunek dzienny” – do samodzielnego włożenia do kasety.

Czasem w sklepach fotograficznych można było dostać czarno-biały film Foma z Czechosłowacji.
Ze Związku Radzieckiego mieliśmy kiepskie, dostępne na bazarach czarno-białe filmy Foto 65, pamiętam był też jakiś kolorowy o dramatycznej jakości.
Film małoobrazkowy jest produkowany i używany do dziś przez zwolenników analogowej fotografii, tych którzy jakoś na cyfrówkę nie mogą się przestawić i tych którzy po początkach w fotografii cyfrowej próbują tej analogowej. Puki co nie ma kłopotu by znaleźć laboratorium które nam film wywoła i wykona odbitki.

Obecnie w sklepach fotograficznych znajdziemy filmy do fotografii kolorowej – Fuji, Kodak
i czarno białej – Kodak , Ilford, Foma. Znajdziemy też „specjalne” filmy do Łomografii.

Na koniec taka historyjka.
W Polsce w latach 80-tych kiedy wszystkiego brakowało, wróciliśmy do początków historii filmu małoobrazkowego. Właściciele zakładów fotograficznych kupowali film Orwo – kinematograficzny,
cieli ten film na odcinki około 170 cm, wkładali do kaset i sprzedawali fotoamatorom.

Fokus – Tadeusz Wyszyński. Zdjęcia ślubne Gdańsk ul. Chlebnicka 30/32 tel. 602504031
Fokus Fotograf Tadeusz Wyszyński 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone. | Nasze Tagi: #fotografgdansk, #fotografiaportretowa, #zdjeciedodowodu, #zdjeciedopaszportu, #zdjeciedocv, #fotografiaslubna Up
Znajdź nas na Facebooku
Znajdź nas na Google+